Fransa yeni rüzgar türbinlerini yasaklıyor - %100 güneş enerjisi sorun değil

Almanya'nın en güneyinde bir kW fotovoltaik Aralık ayında 17 kWh enerji sağlamaktadır. Fransa'nın en güneyinde ise bu rakam 41 kWh'dir.


8 Mart'ta Fransız Danıştayı tarafından verilen çarpıcı bir karar, rüzgar enerjisi gelişiminin manzarasını önemli ölçüde değiştirdi. Daha önce benzeri görülmemiş bir hamleyle mahkeme, karada rüzgâr türbinlerinin inşası için verilen izinleri geçersiz ilan etti.

  Yenilenebilir enerjinin tarihçesi


Çok düşük bir yaşam standardıyla, yenilenebilir enerji 1800 yılına kadar bir milyar insan için yeterliydi. Gemiler rüzgâr enerjisiyle hareket ediyor ya da atlar tarafından nehirden yukarı çekiliyordu. Karada ulaşım hayvanlarla sağlanıyordu. Odunla ısınma. 100 yenilenebilir enerji çağı sanayi devrimi ile sona erdi.

Fosil yakıtların yarattığı sorunların farkına varılması uzun zaman almıştır. 1895 yılında Svante Arrhenius sera etkisi sorununu fark etti.

Ardından 1956'da Marion King Hubbert'in zirve petrol teorisine ulaşmak için 61 yıl daha geçmesi gerekti.

Şimdi ne olacak? Bir grup deli, insanlığın 500 milyona indirilmesi gerektiğini 8 dilde taşa kazımış. Tüm teknolojik ilerlemeyi reddettiğinizde ve etkilenmemiş bir elit tabakaya ait olduğunuza ikna olduğunuzda böyle çılgın fikirlere kapılıyorsunuz.

Diğerleri ise o dönemde mevcut olan teknolojilerle bir gelecek vizyonu üzerinde çalıştı: Fotovoltaik, rüzgar enerjisi ve biyokütlenin başlangıcı. O dönemde kurşun-asit bataryalar elektrik depolama cihazları olarak çok yetersizdi. Hidrojen, elektriği kimyasal bir enerji taşıyıcısına dönüştürmenin ve daha sonra tekrar elektriğe çevirmenin bilinen tek yöntemiydi.

O zamanlar, küresel fotovoltaik üretimi bugünkünden dört kat daha küçükken, güneş/rüzgar tamamlayıcılığı teorisi doğdu. Yazın daha fazla güneş enerjisi, kışın daha fazla rüzgar enerjisi vardır, bu nedenle birbirlerini mükemmel bir şekilde tamamlayacak şekilde genişlemeniz gerekir. Bu da rüzgar enerjisi odaklı bir enerji modeliyle sonuçlandı. Bu aynı zamanda fotovoltaiklerin neredeyse iki kat daha pahalı olduğu o zamanki fiyatlarla da uyumluydu.

Bu tamamlayıcı teori artık terk edilmiştir. Almanya'nın genişleme planları 400 GW fotovoltaik ve 250 GW rüzgar enerjisini içermektedir. Bu, önemli miktarda yaz/kış dengelemesi gerektirecektir, ancak bu göz ardı edilmektedir. Gerçeklik en iyi teorileri mahvederse sonumuz ne olur?

  Almanya %100 Güneş Enerjisi
Bu simülasyonu 2021 yılında 2008 yılına ait hava durumu verileriyle gerçekleştirdim. Buradan, yaygın görüşlerle taban tabana zıt bazı bulgular elde edildi.
  • Gaz yakıtlı enerji santralleri için hızlı yük değişimi gerekmez
  • Hidrojen, 3,2 kat daha yüksek depolama hacmi nedeniyle uygun değildir
  • Kış aylarında faaliyet gösteren nükleer enerji santralleri değerli bir katkı sağlayacaktır


  Fransa %100 güneş enerjisi


Almanya'dan çok daha kolay %100 güneş enerjisi. Almanya'nın en güneyinde bir kW fotovoltaik Aralık ayında 17 kWh enerji üretiyor. Fransa'nın en güneyinde ise bu rakam 41 kWh'dir. Karşılaştırma yapmak gerekirse, Norveç'in en güneyinde bu değer 4 kWh bile değildir. Dolayısıyla yaz/kış dengesinin Fransa için çok daha küçük bir sorun olduğu açıktır.

  Yaşam ve enerji için alan gereksinimleri


Almanya'da rüzgâr enerjisine karşı muhalefet, başka alan olmadığı için rüzgâr türbinlerinin ormanlara kurulmaya başlamasıyla arttı. Fotovoltaiklere karşı muhalefet, doğanın büyük alanları fotovoltaiklerle kaplanmaya başladığında büyüdü. Bir yanda yapılaşmış doğa, diğer yanda çocuk sahibi olamayacaklarına ve çocukların çok üzücü bir geleceği olduğuna kesin olarak inanan işçi yurdundaki çocuksuz aile.

Toplum olarak bu çılgınlığı kaldıramayız. Çözüm, enerji açısından optimize edilmiş yerleşim alanlarıdır.
  • Avusturya'da 1.000 km², yıllık 90 TWh verim, 2,3 milyon kişi için yaşam alanı
  • Almanya'da 10.000 km², yıllık 900 TWh verim, 23 milyon insan için yaşam alanı
  • Dünya çapında 1.000.000 km², yıllık 120.000 TWh verim, 2,3 milyar insan için yaşam alanı
Hektar başına 1 MW'tan daha az fotovoltaik içeren yeni yerleşim alanları insanlığın geleceğine karşı işlenmiş bir suçtur. Eğer 10 ev inşaatçısının her biri bir hektarda 10 kW fotovoltaik sisteme sahipse, bu sadece 0.1 MW, yani gerekenin sadece 1/10'u kadardır. Her biri 20 kW fotovoltaik sisteme sahip 15 ev inşaatçısı bile sadece 0.3 MW'tır.

Ancak GEMINI yeni nesil evler ve fotovoltaiklerle cömertçe kaplanmış merkezi bir yapı ile 1,2 MW bile mümkündür.

  GEMINI Next Generation AG'nin hissedarı olun


Bir kulüp üyesi üyelik aidatını kulübe bağışlar ve kulüp başarılı olursa mutlu olur. Başarısız olursa da iyi bir amaca destek vermiş olurum.

Bir hissedar halka açık bir limited şirketten hisse satın alır. Eğer AG başarılı olursa, hisseleri çok daha değerli olur. GEMINI Yeni Nesil AG'nin durumunda, iyi bir amacı desteklemenin ödülüdür.

Bir hissedar, çalışan veya konut alıcısı olarak, toplumumuzda hayatta kalmamıza zarar veren birçok olumsuz gelişmeye karşı karşı hareketin de bir parçası oluyorsunuz.

Yeni hissedarlardan biri "çok mütevazı bir yatırım yapıyorum" dedi, ancak 4.000 € çarpı 1.000 €, küresel genişleme için bir başlangıç noktası olarak Unken'deki yerleşimin açılışına kadar tüm yatırımlar için 4 milyon € anlamına geliyor.

Hissenin başkalarına tavsiye edilmesi için bir ödül programı bulunmaktadır. Yeni hissedarlardan ikisi bu ödül programının bir sonucu olarak hissedar olmuştur.

İşte ayrıntılar.
          Fransa yeni rüzgar türbinlerini yasaklıyor - %100 güneş enerjisi sorun değil: Almanya'nın en güneyinde bir kW fotovoltaik Aralık ayında 17 kWh enerji sağlamaktadır. Fransa'nın en güneyinde ise bu rakam 41 kWh'dir. https://2024.pege.org/03-24/turkish.htm